Samoniklo bilje
Interesovanje za jestive biljke koje rastu slobodno u prirodi je sve prisutnije: u zadnje dve decenije pojavile su se brojne publikacije kao odgovor na povećano interesovanje i povratak "zaboravljenom" svetu samoniklog jestivog bilja. Svest o sveprisutnoj kontaminaciji okruženja u kome živimo i iz koga crpimo svakodnevnu hranu vraća nas u okrilje ambijenta nedodirnutog tzv. dostignućima tehnološkog napretka – planinama i obroncima, daleko od vreve u kojoj živimo i tržnica na kojima se snabdevamo povrćem uzgajanim pomoću hormonskih preparata, pesticida, veštačkog đubriva.
Tokom cele godine a naročito u toku vegetacionog perioda (mart-oktobar) većina samoniklog bilja predstavlja idealnu (čistu, lekovitu, besplatnu) hranu ali i sirovinu za, u tradiciji poznate i sačuvane, recepture jela i/ili preparate koji su odlično pomoćno lekovito sredstvo.
"Svaka biljka – za neku boljku":
bogatstvo biljnih vrsta i varijeteta garantuje da je moguće pronaći odgovarajući lek upravo korišćenjem nekultivisanih biljaka. Osim fitoterapije i homeopatija obiluje biljnim lekovima i velikim mogućnostima koje pruža u pogledu prirodnog lečenja biljem (kao i drugim materijama iz prirode).
Bogatstvo samoniklog bilja na ovoj stranici je grupisano po hronološkom redu njihovog pojavljivanja u prirodi pri čemu su biljke koje se javljaju tokom više meseci uzastopno tako i navedene, u svakom mesecu u kome ih u prirodi ima.
Opisane biljke su obrađene kao hrana (jestivo bilje), njihovo lekovito dejstvo i način korišćenja u fitoterapiji kao i njihov energetski lekoviti pripravak (dokazani homeopatski lek, pravljen na specifičan način karakterističan za tzv. nanofarmaceutike).